Folytatódik a német kormányválság: jön a bizalmi szavazás
Gyakorlatilag elkerülhetetlen az előrehozott választás.
A brüsszeli lap szerint azt is tudni lehet, mire játszik a német kancellár.
Olaf Scholz német kancellár hamarosan bizalmi szavazáson vesz részt, amelyet szinte biztosan elveszít – mutat rá pénteki cikkében a Politico, aláhúzva, hogy Scholz célja a Bundestag feloszlatása és az új választások kiírása lehet.
Emlékezetes: Scholz jelenleg a szociáldemokraták (SPD) és a Zöldek által támogatott, a Bundestagban kisebbségben lévő kormányt vezeti, így az ellenzék támogatása nélkül semmit sem tud keresztülvinni. Erről részletesebben itt írtunk.
Amikor Scholz hétfőn a német Bundestaggal néz szembe, az ország 733 képviselőjének többsége várhatóan megvonja a bizalmát a balközép politikustól”
– fogalmaz kertelés nélkül a Politico. Aláhúzták: a szavazatok elvesztése eljárási és szükséges lépés az előrehozott választások előkészítéséhez, miután Scholz törékeny hárompárti koalíciója a múlt hónapban bukott.
A hétfői ülésen Scholz először 25 perces nyilatkozatot tesz majd, amelyben fel kell vázolnia a bizalmi szavazás kiírásának okait. Beszédét körülbelül kétórás parlamenti vita követi, majd a képviselők a fülkékhez mennek, hogy visszavonják, vagy megerősítsék a kancellárba vetett bizalmukat – fejti ki a brüsszeli lap cikke.
Ezt is ajánljuk a témában
Gyakorlatilag elkerülhetetlen az előrehozott választás.
Emlékezetes: a választásokat megelőzően a jobboldali CDU és testvérpártja, a CSU, Friedrich Merz vezetésével dominál a közvélemény-kutatásokban, míg Scholz SPD-je a harmadik helyre csúszott a szélsőjobboldali AfD mögé.
Az AfD ugyan ezúttal is bevetheti korábbi váratlan, szavazási stratégiáit, ugyanakkor ez nem akadályozza meg Scholzot abban, hogy vereséget szenvedjen a bizalmi szavazáson – mutat rá a Politico.
A választás utáni kormány összetétele azonban bizonytalan, mivel a CDU vezetése alatt álló konzervatívok valószínűleg koalíciós partnert keresnek. És bár a Zöldek lehetnének a CDU lehetséges partnerei, a CSU vezetője, Markus Söder ellenzi ezt az opciót.
Az FDP pedig a parlamenti küszöb eléréséért küzd, ami még inkább kiszámíthatatlanná teszi a német politikai helyzetet, ahol a politikai spektrum átalakulása hárompárti koalíciók irányába mutat, amely a stabilitás új kihívásait hozhatja Németország számára.
Nyitókép: KAY NIETFELD / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP